Härliga "Blommig Fredag" igen och denna veckan är det "mjuk och hård". Jag gillar mossa och jag gillar sten och när man ser det tillsammans så blir det verkligen mjukt och hårt!
De två övre bilderna är från skogspromenaden igår. Jag bor ju på gränsen till skogen, så även om det inte är min trädgård så är jag där varje dag.
I trädgården har vi en vit mur och där det är som skuggigast växer det mycket mossa.
I mitt mini-woodland har jag lagt några stora stenar och jag tycker kungängsliljan gör sig så bra mot stenen. ( Detta är arkivbilder, så långt har inte våren kommit här!)
Till sist - min favoritkombo - mina mjuka hundar Ester och Nitza stående på en hård sten. I deras värld är stenar godisplatser. Ställer man sig på en sten (eller stubbe) så får man godis!
Fler bilder finns hos Katarina som vanligt!.
Ha en fin vecka.

23 kommentarer:
Undrar om någon kommer och ger mig godis om jag ställer mig fint på en sten;))
Mossa och sten är perfekt tolkning av temat.
Ha en fin helg!
/Anette
Härligt med naturens mjuka och hårda och visst...vovvarna är söta och gillar att premieras med hårt och gott :)
Kram /bea
Om någon gav mig godis varje gång jag klev på sten skulle jag snart rulla av kalkstenshällarna och försvinna i vattnet. Kungsängsliljor är så vackra och gracila men de vill nog ha lite fuktigare än vad jag kan bjuda på i min sandöken.
Kram
Kerstin
Härligt att bo jämte en skog. Stenar och mossa är verkligen en fin kombo men finast är ju förstås den sista, Ester och Nitza!
Ha en skön helg!
Leena
Jätte fina tolkningar! Jag gillar också mossa och stenar. Måste fota mer av det till sommaren.
Trevlig helg!
Vilken härlig tolkning med stenar och mossa man riktigt känner hur mjukt det är, förstår verkligen att hundarna är dina favoriter, de ses mysiga ut.
Kram Lotta
Vilka fina bilder du visar på dagens tema.
Mossa och sten det är något som jag gillar.
Vilka fina hundar du har. Och got det skall dom få när de är så läraktiga.
Ha en fin helg
Gunilla
Så vårlig du har det! Kjempe herlig.
Må være fint å ha en slik fin skog i nærheten av seg!
Ønsker den en fin fredag!
Härlig tolkning och den stämmer ju med en mossig sten. Men jag föredrar de två svarta mjukisarna längst ner....alltid finast:)//helen
Det är underbart fint med mossa och sten! och vovvarna då! Herreje att mitt hjärta bara smälter...:)!/Anja
Flotte billeder du viser.
Ønsker dig en god week-end.
/Hanne Bente
hbt.finus.dk
Mjuk mossa på sten är verkligen kontraster! Söta vovvar!
Vackra bilder!
mossa och stenar är så fiint!!snygga hundar!!
Ha en alldeles underbar helg!!
Fina bilder med stenarna o mossan men helt klart är ju vovvarna finast och sötast!
ha en jättebra helg!
Mia
Sten och mossa så naturligt...kan det bli snyggare!?
Trevlig helg!
Underbart vackert med mossa och sten tillsammans. Fina kontraster!
Sen gillar jag förstås dina hundar lite extra!
Härliga mossaig stenbilder
Dina hundar är så fina
ha det så bra
maggan
Fina bilder! Både mossa och kungsängslilja gillar jag också.
/Cika
Vilka fina bilder! Visst är det vackert med sten och mossa och din Kungsängslilja är ljvlig!
Ha en skön helg,
Carina
Härlig mosa på stenar, å vilka mjuka kelgrisar du har.
Ha en trevlig helg
Vivian
Vilket härligt inlägg, visst är det häligt med mossa och sten. Gillar dom båda skarpt. Och vilka fina hundar!! Önskar dig en riktigt fin helg/Gela
verkar vara ett härligt hörn av världen :)
å missa nu inte,,,,,
B
L
O
G
G
P
A
R
T
Y
T
fortsätter......
redan 80 fina bloggar med
de e kul att vara med :)
VÄLKOMMEN
Håkan
Mossbelupna stenar är fantastisk vackert. Naturen kan!
Vilka fina hundar du har!
Skicka en kommentar